İhtiyaçlar Ulus Pazarı’ndan karşılanıyor

Bütçeleri mağazadaki fiyatları kaldıramayan aileler, çocuklarının okul ihtiyaçları için yine pazar tezgâhlarını tercih ediyorlar.

12/1/2014

Bütçeleri mağazadaki fiyatları kaldıramayan aileler, çocuklarının okul ihtiyaçları için yine pazar tezgâhlarını tercih ediyorlar. 

Okula yeni başlasa da, ara sınıfta da olsa her öğrencinin okul sezonu öncesi mutlaka eksikleri bulunuyor. Büyüme çağındaki çocukların ya gömleği dar geliyor, yada pantolonu kısalıyor... Çanta, ayakkabı, mendil, yaka derken eylül ayı, çocuğu okula giden her veli için masraf ayı oluyor. Edirne'de de bütçesi mağazalardaki satış fiyatlarını kaldıramayan dar bütçeli aileler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını Ulus Pazarı'ndan karşılıyor. Ulus Pazarı'nda 10 yıldır tezgah açan Göksun Erden, yaptığı açıklamada, okulların açılma tarihinin yaklaşmaya başlamasıyla pazarda da hareketliliğin artığını söyledi. Dar gelirli ailelerin çocuklarıyla birlikte pazara gelerek, ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade eden Erden, ''Pazarın ucuz olması nedeniyle her sene olduğu gibi bu yılda işlerimiz iyi. Vatandaş, mağazalardan ucuz olduğu için pazarı tercih ediyorlar. Ancak bu yıl pazarlık arttı. Velilerimiz dahada ucuza alabilmek için uzun süre pazarlık yapıyorlar'' diye konuştu. Kızının okul ihtiyaçlarını almak için Ulus Pazarı'nı tercih eden Fatma Yıldız da, okul masraflarının bütçelerini oldukça zorladığını belirtti. 

Kızı Asya'nın bu yıl 1. sınıfa başlayacağını anlatan Yıldız, ''Okula başlayacak olması bizi heyecanlandırıyor. Okula pırıl pırıl gitmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Okul alışverişi çocuklara bayram gibi geliyor. İstekleri bitmiyor, bizde anne baba olarak bütçemiz el verdiğince onların isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Alışverişleri pazardan yaptığımız halde yine de okul masrafları bize 300 - 400 liraya mal olacak gibi görünüyor'' diye konuştu. 

Ulus pazarında ortalama fiyatlar şu şekilde: 

-Erkek öğrenci önlük: 20 - 25 lira 

-Kız öğrenci önlük: 25 - 30 lira 

-Üniforma takımı: 55 - 60 lira 

-Kız - erkek ayakkabı: 15 - 30 lira
GÜNCEL HABERLER