Ulus Pazarı can suyu oldu

12/1/2014
Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz Batı Trakyalı soydaşları alışveriş için Edirne’ye yönlendirdi. Batı Trakyalı Türkler ile Yunanlı turistler, yaklaşan Ramazan bayramı öncesi ihtiyaçlarını Edirne'de kurulan Ulus pazardan karşıladılar.
 
 
Yunanistan'ın Kavala, İskeçe ve Gümülcüne kentlerinden çok sayıda Yunanlı turist otobüslerle ve özel araçlarıyla, bayram alışverişi ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için Edirne ye geldi. Bayram alışverişi Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz nedeni ile ülkelerinde ki birçok ürün fiyatının pahalı olması sebebi ile batı Trakya da yaşayan vatandaşlar Euro kurunun yüksek olmasını da fırsat bilerek bayram alışverişi için Türkiye’deki pazarları tercih ettiler. Batı Trakyalılar, her hafta kurulan 'cuma pazarı' için 100km uzaklıktaki Edirne’ye gelerek haftalık sebze, meyve alışverişini yapıyor. Özellikle cuma günü kurulan sosyete pazarı adı verilen Ulus Pazarı’na geliyor. Sabah erken saatlerde otobüslerle turistik ilçeye gelen, Kavala, Gümilcine ve İskeçeliler başta sebze meyve olmak üzere birçok ihtiyacını Yunanistan yerine Edirne pazarından alıyor. Turistler, Ramazan bayramı dolayısı ile pazar alışverişinin yanında tarihi Selimiye Camii’ni de ziyaret ettiler. Alışverişlerini tamamlayan Batı Trakyalılar ve Bulgaristanlı soydaşlar tekrar dönüyorlar.
 
Bayram alış-verişlerimizi canlandırdı
 
Ulus Pazarı esnaflarından Murat Bulut; “İşler genel anlamda düşüktü. İnsanlar tatilde bununda etkisi var ama Cuma günleri ile Batı Trakya ve Bulgaristan’dan gelen soydaşlar pazarın canlandırıyorlar” diyor.
Batı Trakya’dan gelen Mustafa Mutafoğlu; “Hem alışveriş sebebi ile hem de camileri ziyaret etmek için komşularımız ile birlikte Pazara geldik. Buradan da camii ye gideceğiz. Senede 2-3 defa geliyoruz. Fiyatlarda ucuz, ihtiyacımızı karşılayıp gidiyoruz” dedi.
Batı Trakyalı Ayşe Mehmet; “Alışveriş için geldik ve alışverişimizi yaptık. Fiyatlar Bizim ülkeye göre daha ucuz olduğu için buradan yapalım dedik” dedi.
Esnaf Nihat Balcı ise’’Geride bıraktığımız bayram diğer bayramlardan çok farklı değil, yerli vatandaşların alışverişi pek iyi değildi ama Batı Trakya’dan gelenler alışverişi biraz daha canlandırdı. Bereket versin işlerimiz bayram havasına dönüştü. Trakya'da yaşayan soydaşlar, her bayram olduğu gibi bayram alışverişi için yine Edirne'nin meşhur Ulus pazarına geldiler. Yunanistan’a yakın olması nedeniyle, Kavala, Gümilcine ve İskeçe kentlerinde yaşayan çok sayıda soydaş, bayram alışverişlerini yapmak için tur otobüsler ve araçları ile Edirne de bulunan pazarlara geliyor. Yunanistan'a göre fiyatların ucuz olduğunu belirten soydaşlar, kendileriyle birlikte, pek çok Yunanlı turistin de tercih ettiğini belirtiyorlar” dedi.
Bulgaristan’dan gelen George Stanleov; “Bulgaristan’da 15 leva ya aldığı gömleği buradaki pazardan 10 TL. aldığını belirtti. Buradaki Pazar hem büyük hem de fiyat olarak çok uygun. Buraya 25 km uzaklıkta oturuyoruz” dedi.
Avusturya’dan gelen çift buradaki pazarın fiyatlarının uygun olduğu için bir şeyler alacaklarını belirtti. Edirne’ye alışverişe gelen İskeçeli Bilgin Sabahattin, her fırsatta alış veriş için Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Sabahattin, giysiden, yiyeceğe, Yunanistan'a göre fiyat açısından daha uygun olduğu için Türkiye'yi tercih ettiklerini ifade ederek, ortalama her turistin en az 250 euroluk alış veriş yaptığını kaydetti.GÜNCEL HABERLER